Mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji i wizycie studyjnej na temat nowoczesnego budownictwa drewnianego w Bawarii. Po przywitaniu uczestników odbyła się seria wykładów i prezentacji pracowników naukowych, zajmujących się badaniem różnych aspektów związanych ze współczesnym wykorzystaniem drewna w budownictwie. Po tym ruszyliśmy w objazd po części Bawarii i oglądaliśmy przykłady realizacji budowlanych z wykorzystaniem drewna jako budulca.
Poniżej zdjęcia ze zwiedzania eksperymentalnego budynku szkoły. Całkowicie drewniany, zarówno w konstrukcji jak wykończeniu. Budynek energooszczędny o pozytywnym bilansie – to znaczy że produkuje więcej energii niż zużywa. Skromna, elegancka i ekologiczna architektura. Racjonalne wykorzystanie materiału idące w parze z estetyką. Ciekawostka: elewacje drewnianą wykonano z surowych niestruganych desek, które utrzymają na sobie farbę bez konieczności cyklicznej konserwacji. Stary dobry, ludowy sposób który sprawdza się w nowoczesnym budownictwie.
Później zwiedziliśmy hotel w całości wybudowany z drewna. Jedynie klatka schodowa z szybem windowym odlana z żelbetu i wydzielona jako odrębna strefa pożarowa. Architektura którą nazwałbym „holzmodernizn”. Przećwiczyliśmy praktycznie i naukowo podobny wariant na przykładzie niskiego zespołu apartamentowego ZLIV w Istebnej i możemy zapewnić, że wbrew mitom, taka architektura jest możliwa do zrealizowania w polskich warunkach prawnych. Drewniane pokoje, w drewnianym budynku to zupełnie inne – przyjemniejsze, bardziej naturalne i bliższe człowiekowi – odczucie przestrzeni. Z drewnianych ścian bije naturalna ciepłota.
Mieliśmy też przyjemność zobaczyć zakład wraz ze stolarnią, w której powyższy hotel był opracowywany. Po halach produkcyjnych, biurze i całej firmie oprowadzał nas jej współwłaściciel. O wszystkim opowiadał z wielką pasją i zaangażowaniem. Urzekająca była historia powstania przedsiębiorstwa. Zaczynała się słowami: „dawno, dawno temu, mój dziadek, skromny cieśla rozpoczął budowę pierwszego domu…”. Niestety w samych halach produkcyjnych nie mogliśmy zrobić zdjęć, ale urzekł nas swoją prostotą budynek biurowy firmy – oczywiście cały z drewna.
Odwiedziliśmy też inne firmy i ich zakłady produkcyjne zajmujące się wykonawstwem architektury drewnianej. Jedna z nich wybudowała kilka domów modelowych. Dwa z nich przykuły naszą uwagę. Pierwszy – budynek mieszkalny, parterowy z użytkowym poddaszem. Na parterze salon, jadalnia, otwarta kuchnia, a za nią kuchnia „brudna” z pralnią – ważna rzecz przy własnym gospodarstwie. Na poddaszu trzy sypialnie, w tym jedna z własną łazienką. Cały dom ogrzewany unowocześnioną wersją typowo bawarskiego pieca hipokaustycznego na drewno, z paleniskiem dostępnym z sieni. Część gospodarcza obejmuje kurnik z wybiegien, małą stajnie i – co najważniejsze – fantastyczną kuchnie letnią, z szeroką biesiadną ławą i piecem chlebowym. Drugi dom modelowy to realizacja projektu rezydencji autorstwa Alfredo Haberti. Nowa, całkowicie drewniana, odsłona modernizmu ekspresyjnego.
Pewnym podsumowaniem i fascynującym doświadczeniem była wizyta na budowie eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego w Monachium, realizowanego w technologii drewnianej i hybrydowej (parter i szyby windowe z żelbetu – reszta drewno). Ciekawostką są stropy i ściany nośne z drewnianych płyt CLT. Osiedle oglądaliśmy w gronie polskich i niemieckich specjalistów w zakresie budownictwa i pożarnictwa. Wniosek jest jeden. Mierzymy się z tymi samymi wyzwaniami i potrzebujemy podobnych – choć nieznacznych – nowelizacji przepisów budowlanych. Ale generalnie to jest przyszłość… I zarazem powrót do korzeni. Budownictwo drewniane wykorzystuje surowce odnawialne, jest energooszczędne i wiąże znacznie większe ilości CO2 niż konwencjonalne technologie.