W grudniu 2019 roku wybraliśmy się z wizytą pod Poznań, gdzie trwa budowa zaprojektowanej przez nas rezydencji drewnianej. Wyjściowo projekt dotyczyć miał tradycyjnego domu drewnianego, ale w wersji ostatecznej powstał nowoczesny obiekt, łączący tradycję z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i architektonicznymi.
Pod koniec zeszłego roku stan budowy osiągnął już kolejne etapy zaawansowania. Przede wszystkim budynek przykryty jest już na całej powierzchni dachem, drewniana konstrukcja również została ukończona, a ściany wypełnione.
Najważniejszym jak dotąd – a zarazem najciekawszym – etapem budowy jest montaż dużych fasad szklanych. Z uwagi na formę domu, sposób ich montażu jest nietypowy i stanowi duże wyzwanie. Konstrukcja drewniana, z założenia elastyczna, przenosi na siebie drgania związane z obciążeniami wywoływanymi przez wiatr. Niezbędny był zatem taki taki sposób połączenia konstrukcji drewnianej z fasadą szklaną, aby drganie i „pracowanie” konstrukcji drewnianej nie przenosiło się na szyby, zapobiegając ich pęknięciu. Dlatego w tym konkretnym przypadku zastosowany został system samonośnych fasad szklanych ze specjalnym zakotwieniem w ścianach fundamentowych, elastycznie połączonych z elementami konstrukcji drewnianej.
Montaż szklanej fasady przebiegł pomyślnie, nie tylko pod względem ostatecznego efektu wizualnego, ale również – co ważne z punktu widzenia inwestora – z uwagi na aspekt cenowy. Dla nas natomiast montaż nietypowych szkleń w drewnianym budynku okazał się być cennym doświadczeniem zawodowym.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem projektu, poniżej galeria zdjęć z wizyty w Poznaniu.