Lanckorona. Projekt domu przy rynku.

Budowa domu na jedynej wolnej działce przy rynku w Lanckoronie, to spełnienie marzeń dla inwestora i wielkie wyzwanie dla architekta. Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził położoną na malowniczym zamkowym wzgórzu Lanckoronę, wie dlaczego ta miejscowość nazywana jest cudem Małopolski. Nie dziwi zatem fakt, że inwestorzy – pochodzący z Krakowa, wybrali to miejsce na spędzenie spokojnej emerytury.

Domy otaczające lanckoroński rynek tworzą unikatowy w skali kraju zespół architektury drewnianej. Architekt w takim miejscu musi uwzględnić to, że stworzony przez niego projekt domu ma być spójny z otoczeniem. Dlatego nasz projekt budynku przyjął formę tradycyjną, poprzedzoną dokładnym studium okolicznych domów drewnianych. Nie mogło zatem zabraknąć charakterystycznego dla lanckorońskiego rynku wystawionego okapu frontowego oraz dachu z kozubkami i naczółkami. Mimo oczywistej inspiracji otoczeniem, inwestorzy byli raczej sceptyczni wobec pomysłu wzniesienia całego domu z drewna. Dlatego zewnętrzne ściany budynku są murowane. Wykończyliśmy je białym tynkiem, co jest spójne z lokalną tradycją pobielania starych elewacji. Na ich tle wyeksponowaliśmy elementy z drewna, zaprojektowane ściśle według zasad lokalnej tradycji.

Tradycyjna forma rodziła ryzyko pewnej wizualnej ciężkości, której inwestorzy chcieli uniknąć. Dlatego wykańczając połacie dachu zdecydowaliśmy się zrezygnować z tradycyjnego gontu lub dachówki na rzecz blachy cynkowej, która nadała bryle lekkości. Zresztą blacha od wielu lat jest bardzo popularnym materiałem do przekrywania domów w Małopolsce. Ta współczesna daje możliwość wykonania dachów eleganckich i trwałych. Dodatkową przeciwwagą dla tradycyjnych zdobień jest minimalistyczna szklana balustrada balkonu i przeszklone wejście główne.