Projekt domu w Łagowie Lubuskim.

Łagów Lubuski

Malowniczy Łagów, zwany „Perłą Ziemi Lubuskiej” poznaliśmy dzięki naszym kolejnym inwestorom. Ta historyczna miejscowość ulokowana pomiędzy jeziorami u stóp wyniosłego zamku Joannitów znana jest jako popularny kurort.

Projekt domu

Dom w Łagowie powstał dla dwóch osób dorosłych oraz mamy jednej z nich. Na parterze znalazła się otwarta kuchnia z jadalnią i spiżarnią oraz dwupoziomowy salon z kominkiem. W głębi apartament  mamy z wydzieloną częścią nocną oraz łazienką. W salonie widoczne są schody okalające masywny komin. Na poddaszu znajduje się przestronna galeria otwarta na salon oraz apartament gospodarzy. Składa się on z sypialni, dużej garderoby oraz szerokiej,  jasnej łazienki z wolnostojącą wanną.

Podążając za słońcem

Indywidualny kształt domu zdeterminowała działka zlokalizowana na uboczu Łagowa. Graniczy ona ze starym bukowym lasem, który wraz z pobliskim jeziorem stanowi rezerwat przyrody. Niestety, południowo zachodnia ekspozycja znajduje się niekorzystnie na froncie działki, czyniąc podjazd najbardziej nasłonecznionym miejscem. Dlatego, kształtując dom, staraliśmy się zapewnić gospodarzom szerokie otwarcie na pozostającą w cieniu cześć ogrodową oraz „złapać” od frontu jak najwięcej światła słonecznego. Tak zrodził się pomysł „przecięcia” wzdłuż osi dachu i przesunięcia „połówek”  domu względem siebie. W ten sposób udało nam się uzyskać przestrzeń salonu, z której szerokie okna wychodzą aż w trzech kierunkach.  Szklenie we wschodniej ścianie zapewnia szeroki widok i wyjście na ogród. Natomiast dzięki „przecięciu” wyodrębniła się też zachodnia ściana salonu, dzięki której po południu wpada do niego światło. Tu umiejscowiliśmy dodatkowy, przytulny „taras śniadaniowy”.

Dom otwarty na ogród

Działka ma znaczny spadek. Niosło to ryzyko, że pozostawiony w dole ogród będzie trudno dostępny z wyniesionego wysoko domu. Dlatego postanowiliśmy obniżyć poziom parteru o 1,5 m poniżej poziomu gruntu. Dzięki temu pierwsza część ogrodu znalazła się praktycznie na równi z poziomem posadzki parteru.  Dalsza cześć skarpy została ujęta w kaskadowe tarasy, z roślinnością ozdobną, trawnikami i kameralnym strumykiem. Obniżenie domu przyniosło jeszcze jedną korzyść. Otóż wspomniany już umiejscowiony na nasłonecznionym froncie „taras śniadaniowy”, znalazł się poniżej naturalnego poziomu terenu.  Wykop został w tym miejscu zabezpieczony dwoma rzędami kaskadowych, gabionowych murków, obsadzonych roślinnością. Powstało w ten sposób malownicze „zielone wnętrze”, osłonięte przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Dom ekologiczny i energooszczędny

Ważnym dopełnieniem przestrzeni domu jest południowy szczyt, który w ciągu dnia wpuszcza do wnętrz najwięcej światła słonecznego. Niestety znajduje się on w bliskiej odległości od sąsiedniej posesji. Dlatego postanowiliśmy zaprojektować tu podwójną przeszkloną ścianę. W ten sposób powstała „mini oranżeria”. Hodowane w niej rośliny z klimatu śródziemnomorskiego przepuszczają w ciągu dnia tyle światła aby optymalnie nasłonecznić salon i jednocześnie zasłonić go przed spojrzeniami sąsiadów. „Mini oranżeria” ma też duże znaczenie ekologiczne i energooszczędne. Posadzone tu rośliny dzięki szklarniowym warunkom  wegetują w cyklu całorocznym. Zimą oranżeria kumuluje energię słoneczną a dodatkowo nagrzewana jest przez powietrze wyprowadzone z wentylacji. Rośliny zamieniają zawarty w nim dwutlenek węgla na świeży tlen. Dzięki temu w mroźny zimowy dzień można otworzyć okno, przez które do salonu wpada powiew letniego powietrza wraz z zapachem wiosennego ogrodu.

Dom nowoczesny, dom tradycyjny

Idea kompozycji domu polega na przecięciu tradycyjnej bryły wzdłuż kalenicy oraz przesunięciu względem siebie wyodrębnionych połówek. W każdej zastosowaliśmy inny rodzaj konstrukcji. Część frontowa jest murowana, natomiast cześć ogrodowa jest drewniana. Zainspirowani architekturą Łagowa i całej Ziemi Lubuskiej po raz kolejny sięgnęliśmy do unowocześnionej konstrukcji ryglowej zwanej też „murem pruskim”. Tym razem jednak z uwagi na charakter domu zadbaliśmy o współczesną i prostą estetykę, daleką od skojarzeń rustykalnych. Dom Łagowie to budynek zaprojektowany na miarę potrzeb naszych inwestorów.  W jego prostej bryle staraliśmy się pogodzić względy praktyczne, uwarunkowania terenowe i krajobrazowe oraz odpowiednio wyważyć pomiędzy tradycją a współczesnością. Tak naszym zdaniem powstaje nowoczesna architektura.