Projekt odbudowy i rozbudowy pensjonatu w Lanckoronie

Lanckorona. Kraków - projekt 2016. Uzgodnienie Konserwatorskie 2017

RYS HISTORYCZNY OBIEKTU.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku, gdy Lanckorona zaczęła cieszyć się popularnością wśród turystów, w miejscowości zaczęły powstawać pensjonaty w regionalnym stylu. W 1926 roku powstała Willa Gąsiorówka, która była jednym z większych pensjonatów obsługujących ruch turystyczny w tym rejonie. Przedwojenna willa zlokalizowana została na Wzgórzu Zamkowym skąd rozpościera się widok na całą miejscowość. Obiekt posiadał kamienny parter, murowane piętro 1 z cegły, oraz piętro 2 i poddasze użytkowe wykonane w konstrukcji drewnianej.  Willa Gąsiorówka posiada bardzo bogatą tradycję historyczną, między innymi została opisana w książce Kazimierza Wiśniaka „Powietrznicy z Lanckorony”.

Niestety na wskutek kolei losu Willa zaczęła podupadać, straciła swój pensjonatowy charakter i w niedługim czasie stała się pustostanem z zawalającym się dachem i kondygnacją drewnianą. Z powodu złego stanu technicznego pierwotny dach wraz z drewnianą kondygnacją został rozebrany a w jego miejsce powstał czterospadowy dach z lukarną, niczym nieodpowiadający pierwotnemu założeniu. Materiał z jakiego został wykonany (czerwona blacha dachówkowa) również nie nawiązuje do charakteru obiektu.

Kondygnacja drewniana nie została odbudowana, przez co obiekt stracił proporcje oraz swój regionalny charakter. Poniżej historyczna ilustracja obiektu.