Powszechnie wiadomo, że uzgodnienia ze służbami konserwatorskimi to „zmora” dla wielu inwestorów i większości architektów. W tym sensie jesteśmy wyjątkową pracownią, bo dla nas współpraca konserwatorska to wręcz ulubione pole działania na płaszczyźnie pozwoleniowo-budowlanej, która nie raz zaowocowała realizacją bardzo odważnych pomysłów – jak np.: https://isarchitects.eu/miedzynarodowy-osrodek-wymiany-artystycznej-mowa/. Skuteczność inwestycyjna przy pracy z zabytkami wynika z naszej szczególnej filozofii postrzegania architektury jako „otwartej księgi”, w której wraz z inwestorami dopisujemy kolejne rozdziały. W tym procesie – przeciwnie do wielu kolegów architektów –  urząd ochrony zabytków traktujemy – nie jak przeciwnika lecz moderatora, który pomaga nam w tym, aby kolejne rozdziały w tej „księdze” tworzyły spójną opowieść – nawet jeśli są od siebie odmienne. Z własnego doświadczenia wiemy, że wbrew obiegowym opiniom, Urzędy Ochrony Zabytków nie są – ani hamulcowym procesu inwestycyjnego, ani nie są przeciwne nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym. Wiele razy obaliliśmy mit, że odbudowy, czy rozbudowy budynków zabytkowych zawsze powinny polegać na imitowaniu historycznego wyglądu – choć oczywiście czasem, w szczególnych przypadkach, bywa to wskazane.  Naszym partnerskim relacjom z ze służbami konserwatorskimi sprzyja fakt, że jesteśmy pracownią, której elementem założycielskim była właśnie pasja do historii architektury i sztuki. Wieloletnie badania nad wpływem ducha historii na współczesną architekturę, zapewniły nam zaplecze merytoryczne do właściwego – czasem zachowawczego, a czasem wręcz odważnego projektowania. To zawsze są bardzo złożone i indywidualne decyzje, gdzie architekt musi należycie ważyć słuszny interes inwestora, własną inwencję i dbałość o zabytek.  W tym właśnie zawiera się modus operandi wielu naszych projektów. Zapraszamy do fascynującej przygody z zabytkami, dla których przyjmujemy postawę „czułego architekta”.  To specyficzne wyczucie i zrozumienie materii historycznej – nie tylko nie przeszkadza nam w odważnym dialogu ze służbami konserwatorskimi –  ale wręcz sprzyja  skutecznemu  prowadzeniu procesu inwestycyjnego przy zabytkach.

Poniżej znajdą Państwo projekty i realizacje, które przeszły skomplikowany proces wydawania decyzji na wniosek o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych na obiektach zabytkowych – czyli najwyższej formy ochrony. Ponadto, na naszej stronie, znajduje się wiele projektów nowych budynków, które z uwagi na lokalizację w historycznym układzie przestrzennym wymagały uzgodnienia wyglądu bryły zewnętrznej. Są to między innymi:

https://isarchitects.eu/odbudowy-chaty-przyslupowej-w-swieradowie-zdroju/

https://isarchitects.eu/dom-w-szczawnicy/

https://isarchitects.eu/willa-w-swieradowie-zdroj/

Adaptacja zabytkowego spichlerza na Hotel w ramach odbudowy zespołu dworskiego w Łękanowie /Województo Dolnośląskie/

Łękanów /woj. dolnośląskie/ Projekt koncepcyjny 2015. Uzgodnienie konserwatorskie i pozwolenie na budowę: 2016.

Odbudowa dworu Reyów w Sieciechowicach na Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Artystycznej

Kraków - Sieciechowice. Projekt Koncepcyjny: luty 2016 Projekt budowlany: marzec 2017. Stan obecny: projekt budowlany uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i oczekuje na realizację.

Projekt odbudowy i rozbudowy pensjonatu w Lanckoronie

Lanckorona. Kraków - projekt 2016. Uzgodnienie Konserwatorskie 2017

Projekt remontu i rozbudowy Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej

Zbąszyń /Województwo Wielkopolskie/ Projekt konkursowy 2009. II nagroda i wyróżnienie Burmistrza Zbąszynia